תכנון מס

תכנון מס – מדריך מקוצר

התנהלות כלכלית וחשבונאית נכונה מול הרשויות יכולה להביא לרווחה כלכלית אמיתית ולצמצום בחבות המס של עצמאי/חברה. תכנון מס מקצועי ויסודי (בארץ ובחו"ל) הינו הכלי היעיל ביותר להשגת מטרה זו. תכנון מס מיועד לחברות, תאגידים, עסקים קטנים וגדולים. במדריך זה נסקור את עקרונותיו של תכנון המס.

מה זה תכנון מס?

תכנון מס הינו מעין חישוב מראש כל מגוון פעילויות עסקיות והשלכותיהן מבחינת מיסוי. מדובר במהלך חשבונאי חוקי ולגיטימי שמנצל את החוקים ואת הזכויות המוקנות לך בחוק, על מנת להקטין את גובה המס הכולל. התכנון יינתן בד"כ ע"י משרד רואה חשבון, במסגרת ייעוץ מס מסודר לכלל הפעילויות העסקיות הרלוונטיות. ככל שישנה יותר חפיפה בין הפעילויות השונות, כך נחיצותו של התכנון גדולה יותר.

תכנון מס בינלאומי – לחץ למידע נוסף
אמנות מס בינלאומיות – כדאי להכיר

תכנון מס

האם מדובר בהתחמקות ממס?

ממש לא. יש להבדיל בין תכנון מס חוקי ולגיטימי (ואף מוסרי), לבין הימנעות/התחמקות מתשלום מס. הימנעות ממס בדרכים כאלו ואחרות הינה עבירה פלילית חמורה עם עונשים כבדים. לעומתה, תכנון מס נעשה אך ורק במסגרת מה שהחוק מאפשר או לא מאפשר. בסופו של דבר, מטרתם של כל עסק/חברה היא להשיא את הרווחים כמה שניתן.

חשוב להבין, פעמים רבות עומדות בפני חברה מספר אפשרויות לביצוע של פעולה מסוימת. באפשרות החברה לפנות למשרד רו"ח ע"מ לקבל תחזית מדויקת לגבי גובה המס שישלם בכל אחת מהדרכים האפשריות. רק בהינתן הנתונים החשבונאיים המדויקים, תוכל החברה להחליט על דרך הפעולה האופטימלית עבורה.

חיסכון ישיר ועקיף

מטרתו הראשונית של התכנון הינה לצמצם את חבות המס של עצמאי/חברה. בנוסף לכך, חשוב להדגיש את הערך הנוסף של מהלך זה: הימנעות מקנסות מיותרים. ייעוץ מס מקצועי נועד בין השאר למנוע טעויות בדיווח למס הכנסה, וכך לחסוך הוצאות מיותרות לרשויות.

תכנון מס בינלאומי

בתחום של תכנון מס בינלאומי יש להביא בחשבון שיעורי מס שונים במדינות השונות, חוקי מס מקומיים, תקנות, אמנות מס בין מדינות ועוד מגוון חישובים. מטרתו של ייעוץ מס בינלאומי הינה חיסכון במס, תוך המינעות ממצבים של כפל מס במדינות שונות. תכנון מס נכון, עשוי להביא לגידול מיידי בשורת הרווח של החברה. משרדנו מתמחה בייעוץ מס בינלאומי, לרבות בתחום הנדל"ן, חברות היי-טק, סטארט-אפ, חברות מסחר, מטבעות וירטואליים ועוד.

באילו מצבים נידרש לתכנון מס?

> פתיחת חברה בארץ/בחו"ל
> השקת פעילות עסקית חדשה בארץ/בחו"ל
> לפני הגשת הדו"ח השנתי
> מכירת חברה / מיזוג חברה
> לפני עסקאות גדולות
> עסקים משפחתיים או חברות עם מס' מחזיקי מניות מאותה המשפחה
> חברות בפריפריה הזכאיות לפטור/הקלה במס
> חברות עם מינוף גבוה
> פרישת עובדים
> ועוד

צפה עכשיו בכל המבזקים בנושא תכנון מס

תכנון מס בינלאומי

העקרונות הבולטים בתכנון מס:

תכנון ארוך טווח – תכנון מס אופטימלי מחייב חשיבה רחבה וארוכת טווח המביאה בחשבון מגוון פרמטרים שעשויים להשתנות בעתיד. יש לקחת בחשבון את המסים הרלוונטיים לעסקה הקרובה, ובנוסף להתייחס למסים הצפויים בעתיד עבור עסקאות ופעולות נוספות.

השוואה בין מס' חלופות – פעמים רבות אנו נדרשים להציג ללקוח את כל האופציות האפשרויות לביצוע עסקה כלשהי. רק לאחר בחינת כל האופציות מתבהרת האופציה הטובה ביותר, למרות שלעיתים השוואה שכזו מציפה חוסר כדאיות של העסקה.

התעדכנות בלתי פוסקת בחקיקה הרלוונטית – ישנן תחומי בהם החקיקה ותקנות המס מתעדכנים אחת לכמה חודשים. יועצי מס חייבים "להישאר עם היד על הדופק" בכל הנוגע לשינויי חקיקה ופסיקות חדשות בתחום. פסקי דין חדשים עשויים להשפיק באופן דרמטי על תכנון המס של החברה. לא בכדי, אנו מפרסמים מדי שבוע מבזקים חדשים ועדכניים בתחום המס.

ניצול אמנות מס – אמנות מס בין מדינות מאפשרות לחסוך כפל מס. כמעט בכל השקעה בינלאומית, יש להביא בחשבון מראש את השפעתם של אמנות מס כאלו ואחרות.

נקיטת פעולות משפטיות מקדימות – פעמים רבות שיעור המס נקבע ע"פ מס' תנאים שחייבים לעמוד בהם: מקום מגורים, נישואין, התאגדות, תאריכי חוזים ועוד. ולכן במסגרת תכנון מס ארוך טווח, פעמים רבות נידרש לבצע פעולות משפטיות מקדימות, שיאפשרו קבלת הטבות כאלו ואחרות.

כלים נפוצים במסגרת תכנון מס:

ניהול הוצאות והכנסות ע"ג ציר הזמן – ניתן לרשום הכנסות והוצאות בתקופות שונות, תוך ניצול רווחים לטובת פעילויות כלכליות המוכרות ע"י רשויות המס.

עסקאות "מתנה" – בהן מועברים נכסים מצד לצד ללא תמורה, בין קרובי משפחה. מדובר בעיקר בעסקאות מקרקעין, בהן ניתן בצורה זו להפחית את מס הרכישה ואף לחסוך במס שבח.

בחירת מיקום גיאוגרפי – בחירת מיקום גיאוגרפי אופטימלי עבור חברה/מפעל, בהתאם לשיעור המס הנהוגים בכל מדינה ובהתאם להטבות מס כאלו ואחרות. למשל מפעל מועדף, או מדינות המעניקות הטבות מס עבור חברות שפועלות בתחום של אנרגיה ירוקה.

מקלט מס – ישנן חברות הבוחרות לפתוח חברות ב"מקלטי מס" – מדינות בהן קיים מס מופחת או בהן לא קיימת רגולציה על תחום מסוים. הסטת ההכנסות למקלט מס ממדינה שבה המסים גבוהים, יכולה לחסוך הוצאות באופן דרמטי. מדובר בד"כ במדינות קטנות המעוניינות למשוך השקעות וכסף זר באמצעות שיעורי מס מופחתים.

חברת ארנק – תחום שזכה לתשומת לב תקשורתית רבה בשנים האחרונות. המדובר הוא בחברות שנפתחו מראש במטרה להפחית את חבות המס (ודמי הביטוח) של עוסק מורשה או שכיר בכיר. חברת ארנק הינה נטולת פעילות עסקית עצמאית, ומוקמת אך ורק לצורך תכנון מס. העיקרון של חברות ארנק הינו הזרמת הכנסות לחברה באופן שוטף, ומשיכתן בהתאם לצורך. יחד עם זאת, חקיקה אחרונה צימצמה את מרחב התמרון של בעליהן של חברות הארנק.

קיזוז הפסדים – הפסד חשבונאי הינו נכס לכל דבר, שניתן לקזז מול הכנסות עתידיות. כלומר הפסדים כבדים (וכואבים) מן העבר, יוכלו לשמש אותנו בעתיד ע"מ להפחית את חבות המס ולחסוך הרבה כסף. במקרים רבים, ניתן גם לבצע קיזוז הפסדים בגין הפסדים בשוק ההון.

משרד רו"ח ארצי, חיבה, אלמקייס, כהן

משרדנו הינו משרד ותיק ומנוסה המעניק שירותי ייעוץ ברמה הגבוהה ביותר. ייעוץ ותכנון מס לחברות וארגונים בארץ ובחו"ל, תוך מיצוי מלא של הטבות המס המגיעות על פי חוק, חיסכון בהוצאות מיותרות ומקסום רווחיהם של לקוחותינו. נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.

לפרטים ויצירת קשר לחץ כאן

 

מומחית בתחום המיסוי הישראלי

מומחה בתחום הביטוח הלאומי

שותף מייסד, מומחה בתחום המיסוי הישראלי

שותף, מומחה בתחום המיסוי הבינלאומי

הרשמה לקבלת מבזקים >
להורדת ספר מבזקי המס 2019-2020 >
הרשמה לקבלת מבזקים
המומחים שלנו לרשותכם
שאל שאלה