מיזוגים ורכישות

משרדנו מלווה עסקאות רבות בתחום ה –M&A בהיקפים שונים, החל ממכירות יחידים חברות בשליטתם ועד למיזוג חברות ציבוריות מהגדולות במשק הישראלי.

עידכוני החקיקה והפסיקה בתחום שינויי המבנה תכופים, כך לדוגמא נמצא כי חלק ה2 לפקודה עבר שינויים מהותיים בשנת 2017 ראו מבזקנו מס 648 בעניין תזכיר החקיקה בחלק ה2. כמו גם שינוי התפיסה של חוק המיזוגים והפיצולים ביחס לשותפויות רשומות, ראו מבזקנו מספר 628 בעניין שותפויות רשומות כחלק מפרק שינויי המבנה.

ליווי זה כולל את בניית מתווה העסקה באופן המאפשר מחד קיומה של העסקה בהיבט המסחרי ומאידך ממקסם את יתרונות המס האפשריים בהתאם למצב החוקי הקיים.

השפעות מבנה מס נכון לעסקה ניתן למצוא למכביר בפסיקה מהעת האחרונה.

כך לדוגמא נשללו טענותיה של חברת ג'יטקו עת ביצעה שינוי מודל עסקי בעת שחברת מיקרוסופט רכשה את מניותיה להרחבה ראו מבזקנו מספר 690. לעומת זאת במקרים כמו פליינג קרגו אישר בית המשפט את מבנה המס שהביא להפחתת מס משמעותית, ראו בעניין זה מבזקנו מספר 665. כך הם פני הדברים גם בעניין תדיראן ראו הרחבה במבזקנו מספר 606.

מכירת השליטה בחברות מקים דרך כלל חבויות מס משמעותיות, לצורך כך נדרש לאפיין את זהות הנכסים הנמכרים וזהותם של המוכרים, האם העסקה המתהווה הינה עסקה של מכירת מניות או עסקה של מכירת פעילות.

להחלטה זו השפעות רבות, בהיבטי המס של הקונה והמוכר. כך לדוגמא מכירת פעילות תאפשר בנסיבות מסוימות, הפחתת עלות הרכישה לצורכי מס, הכרה בהוצאות מימון וקיזוז מע"מ התשומות הכרוך בעסקה.

משרדנו בעל ניסיון עתיר בתחום זה ומשתתף בליווי העסקה החל משלבי המו"מ דרך השלמת העיסקה ועד להסדרתה אל מול רשות המיסים בדרך של הסכם שומה ו/או החלטת מיסוי רלוונטית (פרה רולינג).

לקבלת מידע נוסף ומצגת – לחץ כאן

להרצאתו של ישי כהן בכנס השנתי ה – 10 למיזוגים ורכישות – לחץ כאן

מומחה בתחום הביטוח הלאומי

שותף, מומחה בתחום המיסוי הבינלאומי

שותף, מייסד ומנהל, מומחה בתחום המיסוי הישראלי והבינלאומי

שותף מייסד, מומחה בתחום המיסוי הישראלי

הרשמה לקבלת מבזקים >
להורדת ספר מבזקי המס 2019-2020 >
הרשמה לקבלת מבזקים
המומחים שלנו לרשותכם
שאל שאלה